Provětrávaná fasáda a jak na ni
V posledních letech se staly provětrávané fasády velmi oblíbené také u nás. Nejen že fasádní palubky plní praktický účel, ale hlavně lahodí nejednomu oku!
Při jejich montáži je ale velmi důležité, držet se jistých rad a ověřených pravidel, aby vám provětrávaná fasáda co nejdéle vydržela.
Základem správné montáže je svislý rošt, jehož pomocí vytvoříte onu mezeru mezi domem a fasádním obkladem. Tloušťka provětrávané mezery by měla být minimálně 4 cm. Ideální ale je 6 cm mezera mezi stěnou domu a fasádním obkladem. Ale pozor! Čím delší je provětrávaný úsek, tím větší mezera je potřeba. U větších staveb se můžete setkat i s 10 cm odvětrávanou mezerou.
Rozteč roštu je taky důležitá. U sloupkové dřevostavby se rošty dělají nejčastěji z latí 40x60 mm a kopírují rastr sloupků tedy 418 až 625 mm. Pro klasické dřevěné fasádní palubky je to naprosto dostačující.
Další položkou pro správné fungování provětrávané fasády je difúzní folie. Ta se umisťuje mezi stěnu domu a rošt. Ta pomáhá chránit stavbu před vlhkostí a umožňuje odchod vody směrem do exteriéru.
- Standardní difúzní folie: Jsou to stejné difúzní, které se používají ve střešních konstrukcích. Jsou učené gramáží (čím vyšší tím lepší, ideálně okolo 125-175 g). Tyto fólie se používají u dřevěných palubkových provětrávaných fasád, která nemají přiznané mezery a v případě, že fasádní prvky tvoří konzistentní plochu bez mezer.
- UV stabilní difúzní folie: Tato fólie se používá pro odvětrávané fasády, jejichž fasádní prvky mají přiznané mezery. U klasických fólií by UV záření způsobilo degradaci samotné fólie a jejích funkce. Každá UV stabilní fólie má navíc údaj pro jak široké mezery ve fasádních palubkách nebo jiných obkladech jsou určená.
No a jaký použijete spojovací materiál je asi všem jasné. Rozhodně se vyplatí zainvestovat a připlatit si za nerezové vruty, které nezapříčiní zamodrání dřeva popřípadě neudělají na fasádě nějaké čáry díky vlivu nepříznivého počasí.
Prostor provětrávané fasády není lákavý pouze pro proudící vzduch, ale také jako prostor pro nejrůznější hlodavce a kuny. Proto se nasávací hrana opatřuje speciální mřížkou proti hlodavcům, která se používá pro ochranu odvětrávané mezeru na střeše.
V případě, že máte provětrávanou mezeru fasády spojenou s provětrávanou mezerou na střeše a není tam prostor, kuby by mohli hlodavci vniknout, stačí vám ochrana spodní hrany. V případě, že máte mezery oddělené, je třeba zajistit i horní hranu provětrávané mezery a mezeru pro střechu ošetřit zvlášť.