Fasádní palubky

Uvažujete, jak by měla vypadat fasáda domu, aby se vám jen tak neokoukala a působila nadčasovým dojmem? Velmi moderním a oku lahodícím řešením jsou fasádní palubky, které se dostávají mezi jedničky už i na našem trhu. Pokud už máte ve výběru jasno, nejspíš se rozhodujete, jaké dřevěné palubky vybrat. Teď se vám pokusíme představit pár druhů materiálů, ukázat plusy a mínusy.

 Deggenhausertal_01

Fasádní palubky z exotického dřeva 

Tropické dřeviny velice dobře odolávají náhlým klimatickým změnám. Je to díky jejich původu. Podobné odolnosti většinou evropské dřeviny nedosahují. Pokud máte zálusk na fasádní palubky z exotického dřeva, připravte si pěkný balík peněz. Jsou totiž výrazně dražší, než běžně dostupnější fasádní palubky. 

+ výborné mechanické vlastnosti 

+ vysoká odolnost proti dřevokaznému hmyzu a houbám 

+ nádherná kresba a barevnost

+ vysoká životnost 

- vysoká pořizovací cena

- menší dostupnost

- vysoké náklady na dopravu

 

Smrkové fasádní palubky 

Z různých druhů smrků používaných na fasády je velmi oblíbený především severský smrk. Na rozdíl od našeho českého smrku má hustší letokruhy a také méně suků. Pokud se u něj suky vyskytují, jsou menší a je zde i menší množství vypadaných suků. To má vliv na kvalitu dřeviny i palubek.

Náš smrk ztepilý má proti severskému smrku navíc nevýhodu, že je mnohem savější a je nutné ho povrchově upravovat. Venkovní palubky ze severského smrku jsou naproti tomu dražší.

I při výběru smrkové fasády je potřeba pečlivě zvažovat a dobře počítat. Může se vám stát, že to, co ušetříte při nákupu palubek z českého smrku, vydáte za jeho povrchovou úpravu. Proto si rozmyslete, zda chcete raději kvalitnější palubky za vyšší cenu a bez nutnosti velkých úprav, nebo je pro vás důležitá nízká cena a smíříte se raději s nutností následného moření, nátěrů atd.

+ rozumná pořizovací cena

+ dobrá odolnost

- měkké dřevo

- vysoká nasákavost

 

Fasádní palubky ze sibiřského modřínu 

 Ideálním řešením jsou palubky ze sibiřského modřínu. Je mnohem odolnější než modřín rostlý v našich lesích. Modřín také není tolik nasákavý jako jiná měkká dřeva, má vysokou životnost a je velmi odolný proti působení hub a hniloby. Při použití vykazuje vysokou mechanickou odolnost a pevnost v tlaku.

Pro venkovní fasádní palubky se sibiřský modřín hodí zvláště proto, že má vysoký obsah pryskyřice taninu, díky které snadněji odolá i v podmínkách, kde jiná dřeva podlehnou hnilobě nebo invazi hmyzu.

+ vysoká odolnost vůči dřevokazným houbám a plísním

+ vysoká odolnost vůči klimatickým změnám 

+ vysoká mechanická pevnost

+ odolnost v tlaku 

+ nejtvrdší z měkkých dřev 

- může se kroutit

- vyšší pořizovací cena

 

Závěrem možná jen dodám jeden tip, že se rozhodně vyplatí zainvestovat i do pořádných, kvalitních vrutů, které budou vyrobeny z nerezu! 

Zpět do obchodu