Jak si postavit pergolu?

Dřevěná pergola je krásný doplněk vaší zahrady. Najdete v ní stín, soukromí a poslouží vám pro rodinné oslavy či pro grilovačku s přáteli. Rozdíl mezi altánem, terasou a pergolou je ten, že pergolou myslíme lehkou konstrukci tvořenou sloupy a trámy. Může být zastřešená, se stěnami či bez. Nejčastěji však bývá přistavená ke stěně domu. 

6DC099FA-9100-420B-B76E-3DBD9ABA8EA3

Nyní vám představíme pár tipů, jak na stavbu pergoly vlastníma rukama.

1.) Stavební povolení

- Ještě než začnete nakupovat dřevomateriál, ověřte si, zda pro stavbu vaší vysněné pergoly nebudete potřebovat stavební povolení. Podle zákona číslo 183/2006 Sb. stavební povolení nepotřebujete, pokud splňujete následující: jedno nadzemní podlaží, maximálně 25 m² zastavěné plochy a maximální výšky 5 metrů. Pokud však máte v plánu pořídit si větší pergolu, musíte požádat o souhlas nebo územní rozhodnutí o umístění stavby. Přesné znění najdete v §96 zákona č. 183/2006 Sb nebo si skočte na stavební úřad a rovnou se poptejte na konkrétní údaje, týkající se vaší pergoly.

2.) Umístění

- Dalším důležitým krokem je vědět, kde bude vaše dřevěná pergola stát. Určitě by měla být v soukromí a nebýt všem na očích, dále berte v potaz kopcovitost terénu. Pokud bude potřeba zarovnávat půdu, budou stavební práce rozsáhlejší. Také se podívejte kolem sebe, jestli jste v okolí příjemných a klid navozujících prvků například krb/gril, vodní prvek.. A nakonec nezapomeňte na to, abyste měli v pergole co nejdéle stálý přísun denního světla a slunečních paprsků - pokud bude pergola zastrčená ve stinném rohu zahrady, kde nebude svítit slunce, nebude navozovat tak příjemnou a odpočinkovou atmosféru.

3.) Podlaha

- Podlaha bude hlavním aktérem, bude se na ní odehrávat celé dění pod pergolou. Proto volte co nejodolnější materiál. 

- Betonová podlaha je perfektně rovná, dnes už existují i oku lahodící betonové podlahy.

- Kamenná podlaha - kameny budete pokládat rovnou do hlíny či betonu, proto si vybírejte kameny s rovnou plochou.

- Dřevěná podlaha si zachová přírodní nádech, je o ni však potřeba pravidelně pečovat pomoci olejů.

- Keramická dlažba je levná varianta, dobře omyvatelná.

- Žulové kostky je potřeba opečovávat - vytrhávat plevel mezi kostkama.

- Plastová podlaha - vyšší pořizovací cena, bezstarostná.

4.) Zastřešení

- Pergoly se nemusí zastřešovat, ale určitě ji chcete využívat celoročně. Ne jen v pěkném, bezvětrném počasí. Proto je lepší zapřemýšlet, jaké zastřešení pergoly zvolit.

- Vlnité plastové nebo plechové krytiny.

- Bitumenová střešní deska.

- Zámkové panely.

- Polykarbonátové desky odolné vůči UV záření.

- Komůrková plexiskla s prosvětlovacími a tepelně izolačními vlastnostmi.

Zpět do obchodu