Rapidní růst ceny dřeva

V posledních měsících jste mohli zaznamenat enormní nárůst cen veškerého dřevomateriálu. Bohužel se to ale odráží nejen v odvětví dřevoprodeje, ale ve všech odvětvích s tím souvisejících, například cena papíru včetně toaletního. 

Ve srovnání s loňským rokem cena stavebního řeziva stoupla více než o třetinu! A každým dnem roste stále dál a dál. Velký dopad zaznamenali lidé, kterým bohužel těžce naspořené finanční prostředky či hypotéka nevystačily podle plánovaného rozpočtu. Některé zdroje uvádí, že dřevostavby zdrahly oproti loňsku až o půl milionu korun. 

F4120257-3D31-4BFB-96A0-96829FEDEBD3

Někteří se mohou mylně domnívat, že kůrovcová kalamita nám zajistila dostatek dřeva. Právě naopak. Toto dřevo má totiž omezený rozsah využití. Kůrovcová kalamita způsobila, že v mnoha lesích kvalitní dřevo chybí.

O to víc máme o dřevo v České republice nouzi, protože většina ho slouží pro export a končí tak v zahraničí. Loni a předloni se u nás přetěžila smrková kulatina právě kvůli kůrovcové kalamitě a ta nyní chybí. U některých druhů dřeva jde o nárůst 100% - 150%, někteří lidé proto ruší truhlářské zakázky i smlouvy na dřevostavby stavěné pouze ze dřeva a hledají si možné alternativy.

Na trhu zaznamenávají vyšší ceny velkoobchody i maloobchody. Například palubky, lepené hranoly nebo terasová prkna nakupují až o 80% a více dráž. Nejenže je vysoká cena, ale i materiálu je pro tuzemský trh nedostatek. 

Dnes už si ale i kůrovcové dřevo našlo své kupce a bohužel bude trval několik desítek let, než se naše lesy vzpamatují a vrátí se do původního stavu. Výrobci i odběratelé jsou pod velikým cenovým tlakem a kupujícím nezbývá nic jiného, než vysokou cenu za dřevomateriál zaplatit. 

Zajímavost na závěr: cena stavebního dřeva stoupla z cca 5000 korun za kubík na cca 7500 za kubík. A to jde zrovna v případě stavebního dřeva o nejmenší nárůst ceny oproti jiným dřevinám a materiálům. U některých může být rozdíl až 150 %.

Zpět do obchodu