Jak správně natírat dřevo

Správná údržba dřeva je klíčová pro jeho dlouhou životnost a estetický vzhled. Jedním z nejdůležitějších kroků je kvalitní nátěr, který chrání povrch před poškozením a samozřejmě také zachovává jeho líbivý vzhled. Dnes vám ukážeme, jak správně natírat dřevo, aby dlouho vydrželo.

Jak vybrat nátěr na dřevo

U nás najdete dva výrobce kvalitních nátěrů na dřevo, přičemž každý z nich preferuje jinou technologii výroby.

  • Osmo nátěry jsou založeny na olejové bázi. Obsahují přírodní složky, což zajišťuje hloubkovou penetraci dřeva a přirozený vzhled. Jsou odolné vůči vodě a UV záření, ale vyžadují pravidelnou údržbu.
  • Remmers vyrábí rovněž olejové nátěry, které nabízejí snadnou aplikaci a rychlé schnutí. Jsou odolné vůči povětrnostním vlivům a mají dlouhou životnost.

Olejový nátěr

Mezi výhody patří jednoznačně fakt, že nechávají vyniknout přirozené kresbě dřeva. Jsou vysoce odolné vůči vodě a slunečnímu záření a zachovávají stálost barvy. Pokud dojde k poškození dřeva, jednoduše stačí místo přetřít Osmo olejem.

Nevýhodou je vyšší cena. Ovšem kdo by si nepřiplatil za kvalitní nátěr na dřevo, který vydrží a ochrání dřevo na dlouhou dobu?

osmo

Nátěr na bázi vody

Hlavními výhodami je rozhodně rychlé schnutí a jednoduchá aplikace. Vodní nátěry totiž nedělají mapy a krásně se roztírají. Samozřejmě chrání dřevo proti povětrnostním vlivům. Značnou výhodou je také nižší pořizovací cena, například oproti Osmo nátěrům.

Barva na dřevo na vodní bázi má však o něco málo nižší výdrž než nátěr z přírodních olejů. I přes to patří k těm nejlepším na trhu.

Tipy a triky: jak snadno aplikovat nátěr

Je pro vás natírání nekonečného množství plotovek noční můrou? S našimi tipy už nemusí.

Výběr štětce

  • Štětce s přírodními štětinami jsou vyrobeny z materiálů, jako jsou živočišné štětiny nebo štětina z rostlinných vláken. Jsou ideální pro aplikaci nátěrů na bázi olejů, jako jsou například přírodní oleje od značky Osmo či Remmers. Díky své přirozené povaze umožňují dobrou absorpci a rovnoměrnou distribuci nátěru. Tím přispívají ke konzistentnímu vzhledu povrchu.
  • Syntetické štětce jsou vyrobeny z umělých materiálů, jako jsou nylonová vlákna. Jsou vhodné pro aplikaci vodních nátěrů, práci vám usnadní však i při použití olejové barvy. Díky své hladší povaze umožňují snadnější čištění po použití vodou a jsou odolnější vůči agresivním chemikáliím obsaženým ve vodních nátěrech.

remmers

Příprava povrchu

Povrch dřeva by měl být zbaven veškerého prachu, špíny, mastnoty a jiných nečistot. Pro tento účel lze použít kartáč, hřeben nebo prachovku. Pokud je na dřevě již starý nátěr, je důležité ho odstranit. Pomozte si brusným papírem (se zrnitostí například 120 až 180), který odstraní nátěr do hloubky, aby mohl ten nový proniknout tam, kam je potřeba a zajistil optimální ochranu dřeva. Bruste ve směru vláken dřeva.

Před aplikací nátěru je nezbytné zajistit, aby byl povrch dřeva důkladně suchý. Příliš vlhké dřevo může způsobit nežádoucí problémy, jako je nerovnoměrné vytvrdnutí nátěru nebo jeho odlupování. Doporučuje se nechat dřevo vyschnout po dobu několika dnů, případně použít vlhkostní metr k ověření vlhkosti dřeva.

Aplikace nátěru pro rovnoměrný výsledek

Při natírání postupujte ve směru vláken dřeva. Tím minimalizujete vznik pruhů, které mohou narušit vzhled. Zajistěte rovnoměrné rozložení barvy po celém povrchu dřeva, aby nebylo žádné místo opomenuto, ale ani aby na některém nestékal nátěr po hranách a netvořil kapky.

Zpět do obchodu