Proč dbát na správné vlhkosti dřeva?

Dřevo, jakožto hygroskopický materiál, mění svoji vlhkost podle okolní teploty, vlhkosti a tlaku vzduchu. Proto má dřevo použité v exteriéru jinou vlhkost, než dřevěný materiál použitý v interiéru. To znamená, že pro správný výběr materiálu, musíme dbát na hledání dřeva se stejnými vlastnostmi, jako má cílové místo. 

Čerstvě posekaný strom v lese obsahuje až 2x tolik vody, co sám váží. Po rozřezání na požadovaný tvar a velikost se odveze na místo sušení.

přirozené sušení dřeva

Přirozené sušení

Dřevo můžeme sušit všude, kde jsou podmínky odpovídající požadavkům pro správné sušení. Místo by nemělo být na slunci a v průvanu - mohlo by dojít k potrhání. Musíme zajistit přísun vzduchu a zabránit vlhnutí, aby neshnilo. 

 

mikrovlnná sušárna

Sušárny

  • horkovzdušná sušárna - nejlevnější varianta sušárny, pomalé sušení
  • kondenzační sušárna - středně nákladná sušárna, je šetrná ke dřevu, lze použít pro dražší dřevo (nehrozí takové riziko popraskání) 
  • vakuová sušárna - středně nákladná sušárna, je šetrná ke dřeva
  • mikrovlnná sušárna - nejdražší varianta sušárny, nejrychlejší sušení, velice malý prostor pro sušení

 

Dřevo, které chceme použít do exteriéru by mělo mít okolo 14 - 15% vlhkosti, například KVH hranoly pro stání na auto nebo terasová prkna na stavbu přístřešku. Dřevo do interiéru by mělo mít méně než 8% vlhkosti, například obkladové palubky pro obložení stěn.

Vysušené dřevo má také vhodnější povrch pro lepení, povrchovou úpravu a lépe se obrábí. Je odolnější vůči škůdcům, plísním a houbám. Dále je pevnější, rozměrově stabilnější, má lepší tepelně-izolační vlastnosti, nižší hmotnost a menší objem, díky čemuž je jeho doprava méně nákladná. 

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení