Proč dbát na správné vlhkosti dřeva?

Dřevo, jakožto hygroskopický materiál, mění svoji vlhkost podle okolní teploty, vlhkosti a tlaku vzduchu. Proto má dřevo použité v exteriéru jinou vlhkost, než dřevěný materiál použitý v interiéru. To znamená, že pro správný výběr materiálu, musíme dbát na hledání dřeva se stejnými vlastnostmi, jako má cílové místo. 

Čerstvě posekaný strom v lese obsahuje až 2x tolik vody, co sám váží. Po rozřezání na požadovaný tvar a velikost se odveze na místo sušení.

přirozené sušení dřeva

Přirozené sušení

Dřevo můžeme sušit všude, kde jsou podmínky odpovídající požadavkům pro správné sušení. Místo by nemělo být na slunci a v průvanu - mohlo by dojít k potrhání. Musíme zajistit přísun vzduchu a zabránit vlhnutí, aby neshnilo. 

 

mikrovlnná sušárna

Sušárny

  • horkovzdušná sušárna - nejlevnější varianta sušárny, pomalé sušení
  • kondenzační sušárna - středně nákladná sušárna, je šetrná ke dřevu, lze použít pro dražší dřevo (nehrozí takové riziko popraskání) 
  • vakuová sušárna - středně nákladná sušárna, je šetrná ke dřeva
  • mikrovlnná sušárna - nejdražší varianta sušárny, nejrychlejší sušení, velice malý prostor pro sušení

 

Dřevo, které chceme použít do exteriéru by mělo mít okolo 14 - 15% vlhkosti, například KVH hranoly pro stání na auto nebo terasová prkna na stavbu přístřešku. Dřevo do interiéru by mělo mít méně než 8% vlhkosti, například obkladové palubky pro obložení stěn.

Vysušené dřevo má také vhodnější povrch pro lepení, povrchovou úpravu a lépe se obrábí. Je odolnější vůči škůdcům, plísním a houbám. Dále je pevnější, rozměrově stabilnější, má lepší tepelně-izolační vlastnosti, nižší hmotnost a menší objem, díky čemuž je jeho doprava méně nákladná. 

 

Zpět do obchodu