Proč dbát na správné vlhkosti dřeva?

Dřevo, jakožto hygroskopický materiál, mění svoji vlhkost podle okolní teploty, vlhkosti a tlaku vzduchu. Proto mají stavební hranoly použité v exteriéru jinou vlhkost než dřevěný materiál použitý v interiéru. To znamená, že pro správný výběr, musíme dbát na vlastnosti dřeva se stejnými, jako má místo jejich umístění. 

Přirozené sušení

Čerstvě posekaný strom v lese obsahuje až 2x tolik vody, co sám váží. Po rozřezání na požadovaný tvar a velikost se odveze na místo sušení.

Dřevo můžeme sušit všude, kde jsou podmínky odpovídající požadavkům pro správné sušení. Místo by nemělo být na slunci a v průvanu – mohlo by dojít k potrhání struktury dřeva. Musíme zajistit přísun vzduchu a zabránit tvorbě vlhnuti, aby neshnilo. 

 

Sušárny

  • horkovzdušná sušárna – nejlevnější varianta sušárny, pomalé sušení
  • kondenzační sušárna – středně nákladná sušárna, je šetrná ke dřevu, lze použít pro dražší dřevo (nehrozí takové riziko popraskání) 
  • vakuová sušárna – středně nákladná sušárna, je šetrná k vysoušení dřeva
  • mikrovlnná sušárna – nejdražší varianta sušárny, nejrychlejší sušení, velice malý prostor pro sušení

Dřevo, které chceme použít do exteriéru by mělo mít okolo 14–15 % vlhkosti. To se týká například KVH hranolů pro stání na auto nebo terasových prken na stavbu přístřešku.

Dřevo do interiéru by mělo mít méně než 8 % vlhkosti, například obkladové palubky pro obložení stěn.

Vysušené dřevo má také vhodnější povrch pro lepení, povrchovou úpravu a lépe se obrábí. Je odolnější vůči škůdcům, plísním a houbám. Dále je pevnější, rozměrově stabilnější, má lepší tepelně-izolační vlastnosti, nižší hmotnost a menší objem, díky čemuž je jeho doprava méně nákladná. 

 

Zpět do obchodu