Jak na stavbu terasy

Blíží se jaro a s ním i skvělá doba pro stavbu terasy. Správně se zorientovat v nabídce a vybrat si vhodná terasová prkna není jen tak, a proto se vám pokusíme maličko přiblížit možnosti, ze kterých můžete vybírat.

V první řadě si musíte uvědomit, jaké podmínky má vaše vysněná terasa splňovat. Musíte si určit velikost, jestli bude zastřešená či nikoliv, zdali chcete stavět na betonovém základu atd. Jakmile máte jasnou představu, nezbývá nic jiného než se vrhnout do díla.  

Terasová prkna – Thermowood 

První variantou jsou tepelně modifikovaná dřevěná prkna. Díky tepelné úpravě jsou vysoce odolná vůči povětrnostním vlivům a také jsou tvarově stálá. 

Nicméně i na pohled ideální řešení má své mínusy, a to v nestálosti barev. Ze zkušeností našich zákazníků, kteří si k nám přijeli pro klasická dřevěná prkna víme, že museli terasu měnit kvůli tomu, že se jim zkrátka za nějaký čas začala barva díky sluníčku z terasovek šisovat. Nedoporučuje se do míst, kde je požadovaná konstrukční pevnost. 

Terasová prkna WPC – Wood Plastic Composite

Další variantou jsou prkna vyrobena ze směsi dřeva a polymeru. Hlavními vlastnosti tohoto materiálu nabyté spojením dvou prvků jsou vzhled a struktura (dřeva) a odolnost proti vodě a vlhku (polymer). K jejich největším výhodám určitě patří neklouzavý povrch, snadná montáž a velký výběr z všemožných druhů barev. 

I zde najdeme nechtěnou stránku, a to v podobně rozžhavených prken v letních měsících, na které nikdo z nás nechce stoupnout, protože při představě dopadu chodidla na žhavý plast kvůli sluníčku se nám ježí vlasy na hlavě. Tedy terasová prkna WPC špatně odvádí teplo a opět i zde u nekvalitních kusů mizí barva. 

Terasová prkna – dřeviny

Množství dřevin, ze kterých můžeme vybírat, je dosti obsáhle. My jsme pro vás vybrali akát a sibiřský modřín. Za exotické stromy jsou v naší nabídce massaranduba a garapa. Všechny tyto dřeviny mají prvotřídní vlastnosti, a to zejména ve své tvarové a barevné stálosti. Díky vysokému obsahu pryskyřice získaly přírodní odolnost také vůči vodě. Na trhu najdeme dva druhy terasovek:

  • hladké,
  • vroubkované.

Hladká terasová prkna lze zametat a čistit všemi možnými směry, není tedy možné, že vám na nich budou ulpívat nečistoty. Rychleji vysychají a dají vyniknout vzoru dřeva. Obrovskou výhodou, kterou uvítají zejména rodiče nezbedných dětí je to, že se na nich netvoří třísky ani při sebevětším zatížení. 

Vroubkovaná terasová prkna mají na pohledové straně drážky kvůli odtoku vody a protiskluzovému efektu. Na nepohledové straně mají drážky kvůli tvarové stabilizaci a aby se zabránilo jejich kroucení při změně vlhkosti. 

Vysokou pozornost věnujte i výběru podkladu pro terasová prkna. Je důležité, aby podkladové hranoly byly ze stejného materiálu. A to kvůli tomu, že pokud budete chtít ušetřit na základu a ten vám za pár let uhnije, protože byl z levnějšího, a ne tak kvalitního materiálu, budete muset rozebrat celou terasu a nahradit podkladové hranoly novými. Určitě se tedy vyplatí zainvestovat, náklady se vám pak vrátí v čase a zbytečných nervech, které si ušetříte díky pořádným základům. 

O dřevo je třeba se starat opakovaně pomocí olejů a nátěrů, které zabrání poškození dřeva vůči povětrnostním vlivům a odírá při běžném používání. 

 

Zpět do obchodu