Co jsou to ty OSB desky?

 OSB - oriented strand board - jsou desky složené ze tří vrstev orientovaných štěpek z jehličnatého dřeva, lepené pryskyřicí za vysokého působení tlaku a teploty. Svou oblibu si získaly hlavně díky velkému využití a to například při stavbě podlah, stěn či při opláštění konstrukcí. No a hlavně díky nízké pořizovací ceně. 

OSB desky se někdy mylně nazývají dřevoštěpkové. Vyrábí se však z větších a placatějších třísek. V povrchové vrstvě jsou třísky orientované souběžně s delší hranou desky, ve vnitřní vrstvě ke středu. Díky tomu jsou odolné a pevné. Svůj hladký povrch získají už při lisování třísek k sobě. Naopak pokud je budete chtít obrousit, ztratí díky tomu svou schopnost odolávat vlhkosti.

                                                  Untitled design-Max-Quality_1

Na trhu najdeme čtyři kategorie pro různá využití 

  • OSB/1 – desky jsou určeny pro vnitřní využití 

  • OSB/2 – desky jsou určeny pro nosné účely a pro použití v suchém prostředí

  • OSB/3 – desky jsou určeny pro nosné účely a pro použití ve vlhkém prostředí 

  • OSB/4 – desky jsou určeny pro zvlášť zatěžující nosné účely  a pro použití ve vlhkém prostředí

Jak s deskami naložit po jejich koupi

  • nechte desky alespoň 2 dny před instalací v místnosti, ve které budou použity, aby se vyrovnala jejich vlhkost

  • nevystavujte desky sluníčku, mohou změnit barvu, ale na technické vlastnosti to vliv nemá

  • dávejte veliký pozor na perodrážky, aby se neolámaly nebo jinak nepoškodily. Po jejich poškození bude problém při instalování se zasunutím OSB desek do sebe.

  • pokud budete pokládat dvě vrstvy na sebe, druhou vrstvu pokládejte napříč první vrstvy

  • pokud budete používat OSB desky s rovnými hranami, vytvořte mezi nimi alespoň 3 mm dilatační spáru. U nás sežene OSB desky s perodrážkou, které vytvářejí dilatační spáru automaticky.

  • pro montáž doporučujeme použít speciální vruty určené pro montáž OSB desek

 

Pokud by vás náhodou napadlo ušetřit a koupit si například výprodejové desky jednoho výrobce a dokoupit zbylé OSB desky u jiného výrobce, může se stát, že vám do sebe nebudou zapadat a budou mít jiné rozměry. Proto doporučujeme kupovat OSB desky stejného výrobce. Starší, levnější typy OSB desek mohou obsahovat formaldehyd, u nás však najdete OSB desky, které splňují veškeré normy. 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení