Jak ochránit dřevo i bez impregnace?

Dřevo podléhá vnějším vlivům stejně tak, jako vše ostatní. Podepisuje se na něm zejména vlhkost, díky které do dřeva proniká dřevokazný hmyz, houby a plísně. Dřevokazný hmyz napadá dřevo o vlhkosti vyšší než 15% a dřevokazné houby mají hranici vlhkosti vyšší než 20%. Nyní se vám pokusíme představit pár tipů, jak se vyhnout korozi dřevomateriálu i bez použití impregnace.

 

  1. Udržujte dřevo v suchu - základním principem konstrukční ochrany dřeva je ochrana dřevěných prvků konstrukce před přímým působením vlhkosti v podobě dešťové, vzlínající nebo jiné vody. Pokud řádně uložíte dřevěné dílce a vlhkost ve dřevě nepřesáhne 15 %, můžete v klidu spát, protože vám dřevo vydrží prakticky navždy. 
  2. Upravte si terén kolem objektu - ideálním řešením je, ponechat v těsné blízkosti kolem stavby úzký pás vysypaný štěrkem. Vodní kapky se tak nebudou odrážet od hladkého povrchu jako jsou například dlaždice či betonu. Na zeminu v blízkosti stavby můžete položit netkanou textilii, abyste zabránili růstu plevele. 
  3. Dbejte na dostatečný přesah střechy - jak ochránit dřevo můžete naplánovat už v prvopočátku a to při psaní projektu. Jde o přesahy střech, které chrání obvodové stěny a samostatně stojící nosné sloupky. 
  4. Dřevěnou fasádu montujte ve správném směru - důležité je skládat dřevěné prvky tak, aby neumožňovaly vodě zatéct do jejich spár. Zejména to platí při montáži palubkového materiálu, kde se využívá systému pero-drážka. Při horizontálním kladení dílců musíte dbát na to, aby drážka směřovala k zemi. Pod dřevěným obkladem navíc musí být odvětrávaná mezera, která je nejčastěji od samotné konstrukce oddělena ještě difuzní folií. Tento systém chrání nosnou a izolační část konstrukce proti příležitostně zafouknuté vodě, která může proniknout i správně instalovaným dřevěným obkladem.
  5. Dřevo upevněte dostatečně vysoko nad zem - konstrukční ochrana dřeva proti vzlínající vodě spočívá v oddělení dřevěného materiálu například od základové desky a to pomocí vodu nevodivých materiálů nebo vhodných penetračních nátěrů. Při zakládání sloupků platí stejné pravidlo jako pro obvodové stěny domů –  dřevěný materiál by měl být uložen nejméně 30 cm nad zemí. V případě, že kolem poroste vysoká tráva, je potřeba dřevěné patky uložit výš než 30 cm. Naopak na štěrkovém násypu můžete vzdálenost osazené patky a země i lehce snížit.
  6. Nedopusťte, aby do dřeva pršelo - vodorovné uložení dřevomateriálu je velmi riskantní z důvodu, že napršená voda nateče do vysušených trhlin a dříve, než se natečená voda stihne odpařit, vsákne se do vysušených míst a už je oheň na střeše. Vzniká tak opět vysoké riziko napadení plísněmi, broučky nebo houbami. Jeden tip pro vás: u svislých prvků si můžete pomoct tak, že zkosíte vrchní stranu, tím pádem bude voda krásně stékat dolů z povrchu.
  7. Můžete si pomoct nátěrem - Při zvolení správného ochranného oleje a dodržení těchto zásad pro správné uložení dřevomateriálu, můžete výrazně prodloužit životnost dřeva. 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení